Barbet Hodowla Wierciłapa

barbet Barbet Hodowla Wierciłapa

 Barbet – Hodowla Wierciłapa…

Przygoda z Barbetami, która zmieniła nasze życie zaczęła się w 2009 roku. To właśnie wtedy w naszym domu pojawił się nasz pierwszy pies tej rasy –  ARGO. Ta brązowa kula szczęścia skradła błyskawicznie nie tylko nasze serca, ale także naszych przyjaciół i rodziny. Z początku nie myśleliśmy o hodowaniu psów, jednak ciekawość w naszym przypadku była pierwszym krokiem ku hodowli. Przez następne lata nawiązaliśmy kontakty z najlepszymi hodowcami rasy od Finlandii po Kanadę. Zbieraliśmy informacje o rasie, jej historii i problemach związanych z małą liczebnością (wąską pulą genetyczną – rasa jest poważanie zagrożona wyginięciem), o pożądanych i niepożądanych cechach wyglądu i charakteru, w Polsce niestety tej wiedzy nie było w ogóle. Hodowcy tacy jak Elaine Fichter, Paula Ballak, Henk Hilbink i Walda Brands, Ula Pepper, Stacy Able, Jacques Cyr, Ezia Carrodena Zagone, Rose Marie Naslund, z którymi pozostajemy w serdecznych kontaktach byli i wciąż są dla nas nieocenionym źródłem wiedzy o samej rasie jak i właściwym prowadzeniu hodowli i doborze psów.

barbet Barbet Hodowla Wierciłapa

Katalog z sympozjum w Chatel Gyuon

W 2010 roku W FCI została zarejestrowa hodowla „Wierciłapa”, po czym przyszła pora na wybór suki. Czekaliśmy ponad rok na odpowiadający nam miot, to musiała być ta jedna, jedyna i najlepsza. Gdy we francuskiej hodowli de la serve de la Chapelle d’Alexandre prowadzonej przez Elaine Fichter – hodowczyni i chodzącej encyklopedii rasy pojawiło się ogłoszenie o miocie, dokonaliśmy rezerwacji z prawem pierwszego wyboru. Uzbrojeni w wiedzę i porady hodowców i sędziów kynologicznych, po przejechaniu 1600 km, wybraliśmy naszą GEORGIĘ ON MY MIND.

Nasza pierwsza suczka Barbeta – Georgia

Rodzicami GEORGII są ERMENGARDA (aka Coccolina) (najwyżej w historii oceniona przez SCC suka Barbeta – SCC 5/6  – Grille de Sélection)  i CHOUFFE Quaciendas (Champion Holandii), którego mamą była UDINE z niezwykłego miotu “U” z hodowli Barbochos Reiau de Prouvenco. Georgia okazała się się być naszym małym cudem, spokojna i łagodna, niezwykle chętna do pracy i aportowania, o pięknej sylwetce i łatwym do utrzymania włosie. Nasza hodowla zaczęła się właśnie od Georgii. Do tego o perfekcyjnym zdrowiu i wielkim … naprawdę wielkim serduchu.

W 2012 roku jako jedyni goście z Polski wzięliśmy udział w organizowanym w Chatel Guyon, sympozjum poświęconym Barbetom. Nasza wizyta na sympozjum, połączona była z wakacjami we Francji, a nasz dom odwiedzany przez przyjaciół z Francji, Holandii a nawet Szwecji na kilka dni zamienił się w barbetowy plac zabaw (rekordowego dnia było ich u nas jedenaście).

I nasze pierwsze szczeniaki

2013 roku w naszej hodowli przyszło na świat jedenaście malutkich Wierciłap, ich tatą jest BOREE di Barbochos Reiau de Prouvenco. Maluchy rozjechały się do domów w kraju i za granicą a malutka ILA została z nami. Historię tego miotu można prześledzić tutaj – “I” miot 2013. W grudniu 2014 roku Georgia została mamą dziesięciorga szczeniąt, a ich tatą jest CASPAR du Pre de Redy, o tych maluchach można poczytać tutaj – “J” miot 2014. Po Georgii (teraz dumnej babci) to ILA przejęła rodzinne tradycje, zostając mamą  w 2016 miot “M” oraz 2017 roku – miot “N” . Pod koniec 2017 roku do ekipy Wierciłap dołączyła JANIS JOPLIN z kanadyjskiej hodowli All for Dogs.

…nasza pasja – Barbety

Barbety są naszą wielką życiową pasją, dlatego nie ma dla nas rzeczy niemożliwych. Przejechaliśmy już ponad 10 tys km, aby sprowadzić do Polski najlepsze linie tych psów a w planach są dalsze podróże. W hodowlę wkładamy bardzo wiele serca i zaangażowania, bo nie jest to dla nas coroczna produkcja szczeniąt, tylko wielka odpowiedzialność za nowe życia, którym dajemy początek.  Tutaj możecie poczytać o standardach naszej hodowli. Zdając sobie sprawę, że na równi z eksterierem i charakterem ważne jest zdrowie psów, nasze psy przebadane pod względem dysplazji łokci i bioder, a także mają regularne wykonywane badania oczu.

barbet Barbet Hodowla Wierciłapa

Nasze stado w prawie całej 😉 okazałości, od lewej – ILA, GEORGIA i ARGO

Nasze psy to prawdziwe wulkany energii, niezmordowane w pracy i zabawie.  Wszystkie skaczą na agility i mają już za sobą szkolenie myśliwskie (poza najmłodszą ILĄ). Żywione wyłącznie naturalnym pożywieniem (BARF) nie zapadają w charakterystyczną dla karmionych suchą karmą psów, po posiłkową drzemkę. Są wesołe i pełne życia. Regularnie kąpią się w pobliskim parku, a weekendami odbywają dwudziestokilometrowe wycieczki po Puszczy Kampinowskiej.  Nie potrafią na dłużej zatrzymać się w jednym miejscu, muszą się wiercić…dlatego prędzej spotkasz nas na szkoleniu,seminarium, ubłoconym szlaku czy w słonecznej Burgundii niż na wystawie.

Hodowla Wierciłapa jest zarejestrowana w FCI – Fédération Cynologique Internationale (zał. 1911) pod nr 134/11 oraz w Związku Kynologicznym w Polsce (zał. 1938) pod nr 3784/W. Związek Kynologiczny w Polsce jest jedyną polską organizacją zrzeszoną w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej FCI (Fédération Cynologique Internationale). Wszystkie nasze psy posiadają rodowody FCI.

Wszystkich zainteresowanych psami tej rasy, prosimy o kontakt. Zawsze chętnie odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące tych niezwykłych psów. O naszych planach hodowlanych można poczytać – tutaj.

“Avec un soleil bas, mème le nain projette une grande ombre”

Anna Bardo & Tomasz Targowski

barbet Barbet Hodowla Wierciłapa

ILA Wierciłapa

 

 Nasi wychowankowie 🙂

barbet Barbet Hodowla Wierciłapa

Comments are closed.