Barbet – Hodowla Wierciłapa

Nasza hodowla ma już osiem lat, w ciągu których mieliśmy cztery mioty. Nasze maluchy (szczegóły na dole strony) rozsiane są po całym Barbetowym świecie, od Finlandii po krainę za wielką wodą. Nie jesteśmy hodowcami masowymi (albo jak lubimy mówić bywamy hodowcami “od czasu do czasu”), bo jest to nasze hobby i pasja. Każde połączenie w naszej hodowli jest starannie dobrane i niepowtarzalne a maluchom poświęcamy każdą godzinę z tego krótkiego czasu kiedy są jeszcze z nami. Wierciłapki przechodzą intensywną socjalizację począwszy od specjalnego placu zabaw, po wycieczki barbetmobilem na lotnisko. Wierciłapki to nasze oczka w głowie a tym, że to naprawdę dobrze wychowane psy 😉 niech świadczy to coraz częściej do jednej Wierciłapy w nowym domu, po jakimś czasie dołącza kolejna.

Z początku nie myśleliśmy o hodowli psów, jednak ciekawość w naszym przypadku była pierwszym krokiem ku hodowli. Przez lata nawiązaliśmy kontakty z najlepszymi hodowcami rasy od Finlandii po Kanadę. Zbieraliśmy informacje o rasie, jej historii i problemach związanych z małą liczebnością (wąską pulą genetyczną – rasa jest poważanie zagrożona wyginięciem a na świecie żyje około 3000 przedstawicieli rasy – różnorodność genetyczna), o pożądanych i niepożądanych cechach wyglądu i charakteru, w Polsce niestety tej wiedzy nie było w ogóle i problemy rasy były lekceważone, dość powiedzieć że nasz pierwszy pies pochodzący z pewnej rodzimej hodowli  (o tym można by napisać książkę, zaczynając od szczenięcia bez potwierdzonych szczepień i odrobaczeń…), miał dwadzieścioro dziewięcioro (29) identycznego, pochodzącego z tych samych rodziców rodzeństwa, stąd też nasza decyzja o tym, że trzeba zacząć wszystko od nowa, według własnego przemyślanego pomysłu.

katalog z sympozjum
Katalog z sympozjum w Chatel Gyuon

W 2010 roku W FCI została zarejestrowana hodowla Wierciłapa, po czym przyszła pora na wybór suki. Czekaliśmy ponad rok na odpowiadający nam miot, to musiała być ta jedna, jedyna i najlepsza, ta suczka od której wszystko się zacznie. Gdy we francuskiej hodowli de la serve de la Chapelle d’Alexandre prowadzonej przez Elaine Fichter – hodowczyni i chodzącej encyklopedii rasy pojawiło się ogłoszenie o miocie, dokonaliśmy rezerwacji z prawem pierwszego wyboru. Uzbrojeni w wiedzę i porady hodowców i sędziów kynologicznych, po przejechaniu 1600 km do słonecznej Burgundii, wybraliśmy naszą GEORGIĘ ON MY MIND de la Serve de la Chapelle d’Alexandre.

Rodzicami GEORGII są ERMENGARDA (aka Coccolina) (najwyżej w historii oceniona przez SCC suka Barbeta – SCC 5/6  – Grille de Sélection)  i CHOUFFE Quaciendas (Champion Holandii), którego mamą była UDINE z niezwykłego miotu “U” z hodowli Barbochos Reiau de Prouvenco. Georgia okazała się się być naszym małym cudem, spokojna i łagodna, niezwykle chętna do pracy i aportowania, o pięknej sylwetce i łatwym do utrzymania włosie. Do tego o perfekcyjnym zdrowiu i wielkim … naprawdę wielkim serduchu. Dziś już dostojna babcia to ostoja naszego stada, najspokojniejszy psiak na świecie, który nie odstępuje nas na krok. 

W 2012 roku jako jedyni goście z Polski wzięliśmy udział w organizowanym w Chatel Guyon, sympozjum poświęconym Barbetom, na którym zresztą wykorzystana była stworzona przez nas baza danych. Nasza wizyta na sympozjum, połączona była z wakacjami we Francji, a nasz dom odwiedzany przez przyjaciół z Francji, Holandii a nawet Szwecji na kilka dni zamienił się w barbetowy plac zabaw (rekordowego dnia było ich u nas jedenaście).

2013 roku w naszej hodowli przyszło na świat jedenaście malutkich Wierciłap, ich tatą jest BOREE di Barbochos Reiau de Prouvenco. Maluchy rozjechały się do domów w kraju i za granicą a malutka ILA Wierciłapa została z nami. Historię tego miotu można prześledzić tutaj – “I” miot 2013. W grudniu 2014 roku Georgia została mamą dziesięciorga szczeniąt, a ich tatą jest CASPAR du Pre de Redy, o tych maluchach można poczytać tutaj – “J” miot 2014. Po Georgii (teraz dumnej babci) to ILA przejęła rodzinne tradycje, zostając mamą  w 2016 miot “M” oraz 2017 roku – miot “N” . Pod koniec 2017 roku do ekipy Wierciłap dołączyła JANIS JOPLIN z kanadyjskiej hodowli All for Dogs.

Barbety są naszą wielką życiową pasją, dlatego nie ma dla nas rzeczy niemożliwych. Przejechaliśmy już ponad 10 tys km, aby sprowadzić do Polski najlepsze linie tych psów a w planach są dalsze podróże. W hodowlę wkładamy bardzo wiele serca i zaangażowania, bo nie jest to dla nas coroczna produkcja szczeniąt, tylko wielka odpowiedzialność za nowe życia, którym dajemy początek.  Tutaj możecie poczytać o standardach naszej hodowli. Zdając sobie sprawę, że na równi z eksterierem i charakterem ważne jest zdrowie psów, nasze psy przebadane pod względem dysplazji łokci i bioder, a także mają regularne wykonywane badania oczu. Na samym dole strony znajdziecie wyniki badań wszystkich naszych małych pociech.

barbet hodowla
Nasze stado w prawie całej 😉 okazałości, od lewej – ILA, GEORGIA i ARGO

Nasze psy to prawdziwe wulkany energii, niezmordowane w pracy i zabawie.  Wszystkie skaczą na agility i mają już za sobą szkolenie myśliwskie. Są wesołe i pełne życia. Regularnie kąpią się w pobliskim parku, a weekendami odbywają dwudziestokilometrowe wycieczki po Puszczy Kampinowskiej.  Nie potrafią na dłużej zatrzymać się w jednym miejscu, muszą się wiercić … dlatego prędzej spotkasz nas na szkoleniu,seminarium, ubłoconym szlaku czy w słonecznej Burgundii niż na wystawie.

Hodowla Wierciłapa jest zarejestrowana w FCI – Fédération Cynologique Internationale (zał. 1911) pod nr 134/11 oraz w Związku Kynologicznym w Polsce (zał. 1938) pod nr 3784/W. Związek Kynologiczny w Polsce jest jedyną polską organizacją zrzeszoną w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej FCI (Fédération Cynologique Internationale). Wszystkie nasze psy posiadają rodowody FCI. Jesteśmy również współadministratorami strony – frenchwaterdog.org, która skupia hodowców pracujących nad przetrwaniem rasy będących członkami “Barbet Preservation Group“.

Wszystkich zainteresowanych psami tej rasy, zapraszamy do kontaktu. Zawsze chętnie odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące tych niezwykłych psów. O naszych planach hodowlanych można poczytać – tutaj.

“Avec un soleil bas, mème le nain projette une grande ombre”

Anna Bardo & Tomasz Targowski

 

 Nasi wychowankowie 🙂